Skip to content
Spring Snacking

Spring Snacking

Spring is in the air! Are you as excited as we are? From Milk Chocolate Speckled Chocolate Almonds to Clean Simple Eats Protein Powder, start anew and enjoy our plentiful Spring and Easter treats.

  • Original price $ 29.00 - Original price $ 29.00
    Original price
    $ 29.00
    $ 29.00 - $ 79.95
    Current price $ 29.00

    Bulk Pretzels, Raspberry Yogurt

    These raspberry pretzels are a Nut Garden favorite! Dipped in delicious raspberry  yogurt cream. Crunchy, sweet, a pinch salty, with a perfect subt...

    View full details
    Original price $ 29.00 - Original price $ 29.00
    Original price
    $ 29.00
    $ 29.00 - $ 79.95
    Current price $ 29.00
  • Original price $ 38.98 - Original price $ 38.98
    Original price
    $ 38.98
    $ 38.98 - $ 65.00
    Current price $ 38.98

    Gift Tin || Yippee Yogurt!

    Are you as obsessed with yogurt as we are?!?  These gift tins are for you!  Packed full with Wonderful Yogurt Delights! Oh yeah! Small Contains: Y...

    View full details
    Original price $ 38.98 - Original price $ 38.98
    Original price
    $ 38.98
    $ 38.98 - $ 65.00
    Current price $ 38.98
  • Kiwi (14 oz) - The Nut Garden
    Kiwi (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 6.75 - Original price $ 6.75
    Original price
    $ 6.75
    $ 6.75 - $ 6.75
    Current price $ 6.75

    Kiwi (12 oz)

    Sweetened kiwi is one green thing your kids will eat.  This sweet and sour treat is a popular pick for our customers.  And our dried sweetened kiwi...

    View full details
    Original price $ 6.75 - Original price $ 6.75
    Original price
    $ 6.75
    $ 6.75 - $ 6.75
    Current price $ 6.75
  • Mango, Premium Philippine (14 oz) - The Nut Garden
    Mango, Premium Philippine (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 7.98 - Original price $ 7.98
    Original price
    $ 7.98
    $ 7.98 - $ 7.98
    Current price $ 7.98

    Mango, Premium Philippine (10 oz)

    Imagine yourself on a tropical island, on the beach of course, eating these bright orange tangy sweet mango strips!  This lightly sweetened dried m...

    View full details
    Original price $ 7.98 - Original price $ 7.98
    Original price
    $ 7.98
    $ 7.98 - $ 7.98
    Current price $ 7.98
  • Cranberries (16 oz) - The Nut Garden
    Cranberries (16 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50

    Cranberries (12 oz)

    Sweet and tangy goodness!  Cranberries or craisins are often used for baking or snacking. They are a favorite topper for cereal or salads, and the ...

    View full details
    Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50
  • Original price $ 4.98 - Original price $ 4.98
    Original price
    $ 4.98
    $ 4.98 - $ 4.98
    Current price $ 4.98

    Pretzels, Blueberry Yogurt (12 oz)

    It's always summer with these Delicious Blueberry Yogurt Pretzels!

    Original price $ 4.98 - Original price $ 4.98
    Original price
    $ 4.98
    $ 4.98 - $ 4.98
    Current price $ 4.98
  • Original price $ 59.99 - Original price $ 59.99
    Original price $ 2.99
    $ 3.29
    $ 64.99 - $ 64.99
    Current price $ 3.29

    Clean Simple Eats - Protein Powder

    Fuel your body with Clean Simple Eats Protein Powder. Available in 20+ delicious flavors. Each flavor offers a smooth, delicious taste with 20g of ...

    View full details
    Original price $ 59.99 - Original price $ 59.99
    Original price $ 2.99
    $ 3.29
    $ 64.99 - $ 64.99
    Current price $ 3.29
  • Original price $ 59.99 - Original price $ 59.99
    Original price
    $ 3.49
    $ 59.99 - $ 59.99
    Current price $ 3.49

    Just Ingredients Protein Powder

    A deliciously creamy chocolate and coconut, all-natural protein powder made with five different protein sources and flavored without artificial swe...

    View full details
    Original price $ 59.99 - Original price $ 59.99
    Original price
    $ 3.49
    $ 59.99 - $ 59.99
    Current price $ 3.49
  • Original price $ 17.99 - Original price $ 17.99
    Original price
    $ 17.99
    $ 17.99 - $ 79.49
    Current price $ 17.99

    Bulk Milk Chocolate Colored Wafers and Flavored (Stovers)

    Colored Melting Wafers take your desserts to new heights with less effort! Specifically formulated to melt quickly into a smooth, velvet consisten...

    View full details
    Original price $ 17.99 - Original price $ 17.99
    Original price
    $ 17.99
    $ 17.99 - $ 79.49
    Current price $ 17.99
  • Save 24% Save 24%
    Original price $ 24.99
    Original price $ 30.00 - Original price $ 30.00
    Original price $ 24.99
    Current price $ 22.95
    $ 22.95 - $ 42.50
    Current price $ 22.95

    Clean Simple Eats - Meal Plan Books

    Original price $ 24.99
    Original price $ 30.00 - Original price $ 30.00
    Original price $ 24.99
    Current price $ 22.95
    $ 22.95 - $ 42.50
    Current price $ 22.95
    Save 24% Save 24%
  • Original price $ 35.00 - Original price $ 35.00
    Original price $ 35.00
    $ 1.99
    $ 39.99 - $ 39.99
    Current price $ 1.99

    Clean Simple Eats - Super Greens Mix

    Say goodbye to artificial ingredients and hello to CSE Super Greens. Packed with organic superfoods and wholesome green goodness, it’s the perfect ...

    View full details
    Original price $ 35.00 - Original price $ 35.00
    Original price $ 35.00
    $ 1.99
    $ 39.99 - $ 39.99
    Current price $ 1.99
  • Original price $ 3.49 - Original price $ 3.49
    Original price
    $ 3.49
    $ 3.49 - $ 3.49
    Current price $ 3.49

    Chocolate Rocks and Chocolate Sun Seeds, Cute Little 3 oz Package

    Chocolate Rocks!  Top of the line premium milk chocolate rocks.  These realistic chocolate pebbles have a super thin candy shell, so they melt in y...

    View full details
    Original price $ 3.49 - Original price $ 3.49
    Original price
    $ 3.49
    $ 3.49 - $ 3.49
    Current price $ 3.49
  • pine-nuts
    Original price $ 111.00 - Original price $ 111.00
    Original price
    $ 111.00
    $ 111.00 - $ 1,079.88
    Current price $ 111.00

    Bulk Pine Nuts

    Pine nuts have a delicate sweet and nutty flavor that complements many recipes. Blend these fresh (pignolias) into a creamy pesto sauce, or add the...

    View full details
    Original price $ 111.00 - Original price $ 111.00
    Original price
    $ 111.00
    $ 111.00 - $ 1,079.88
    Current price $ 111.00
  • Sunflower Seeds, Raw (14 oz) - The Nut Garden
    Sunflower Seeds, Raw (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 3.99 - Original price $ 3.99
    Original price
    $ 3.99
    $ 3.99 - $ 3.99
    Current price $ 3.99

    Sunflower Seeds, Raw (14 oz)

    Just an ounce of these tiny seeds gives you almost half of your daily vitamin E, along with numerous other health benefits!

    Original price $ 3.99 - Original price $ 3.99
    Original price
    $ 3.99
    $ 3.99 - $ 3.99
    Current price $ 3.99
  • Sunflower Seeds, Roasted and Salted (14 oz) - The Nut Garden
    Sunflower Seeds, Roasted and Salted (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50

    Sunflower Seeds, Roasted and Salted (14 oz)

    Sunflower seeds are great for your health, but these roasted and salted seeds are also packed with flavor!

    Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50
  • Original price $ 7.98 - Original price $ 7.98
    Original price
    $ 7.98
    $ 7.98 - $ 7.98
    Current price $ 7.98

    Sunflower Seeds, Chocolate Covered (12 oz bag)

    Colorful Milk Chocolate Covered Sunflower Seeds! These tasty little sunflower seeds are covered with milk chocolate, then a thin candy shell.  You ...

    View full details
    Original price $ 7.98 - Original price $ 7.98
    Original price
    $ 7.98
    $ 7.98 - $ 7.98
    Current price $ 7.98
  • Original price $ 5.89 - Original price $ 5.89
    Original price
    $ 5.89
    $ 5.89 - $ 5.89
    Current price $ 5.89

    Sesame Sticks, Honey Roasted (14 oz)

    Honey sesame sticks are tiny crunchy sticks made primarily from a blend of wheat flour, sesame seeds, and a touch of honey.  The sesame sticks are ...

    View full details
    Original price $ 5.89 - Original price $ 5.89
    Original price
    $ 5.89
    $ 5.89 - $ 5.89
    Current price $ 5.89
  • Pumpkin Seeds, Roasted and Salted, Shelled (14 oz) - The Nut Garden
    Pumpkin Seeds, Roasted and Salted, Shelled (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 7.85 - Original price $ 7.85
    Original price
    $ 7.85
    $ 7.85 - $ 7.85
    Current price $ 7.85

    Pumpkin Seeds, Roasted and Salted, Shelled (12 oz)

    Pumpkin seeds are called Pepitas.  Savory, salty, and diverse--you can immerse yourself in these tasty seeds.  Ok, maybe immerse is a little much f...

    View full details
    Original price $ 7.85 - Original price $ 7.85
    Original price
    $ 7.85
    $ 7.85 - $ 7.85
    Current price $ 7.85
  • Pumpkin Seeds, Raw (14 oz) - The Nut Garden
    Pumpkin Seeds, Raw (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 6.99 - Original price $ 6.99
    Original price
    $ 6.99
    $ 6.99 - $ 6.99
    Current price $ 6.99

    Pumpkin Seeds, Raw (12 oz)

    These tiny treasures contain magnesium, zinc, and omega-3s, antioxidants, and fiber!   A great snack for any lifestyle. Though, in our expert opini...

    View full details
    Original price $ 6.99 - Original price $ 6.99
    Original price
    $ 6.99
    $ 6.99 - $ 6.99
    Current price $ 6.99
  • Quinoa, Organic (14 oz) - The Nut Garden
    Quinoa, Organic (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 4.75 - Original price $ 4.75
    Original price
    $ 4.75
    $ 4.75 - $ 4.75
    Current price $ 4.75

    Quinoa, Organic (14 oz)

    One of the healthiest foods you can eat!  Quinoa is high in fiber and protein.  These little seeds also contain nine essential amino acids.  Quinoa...

    View full details
    Original price $ 4.75 - Original price $ 4.75
    Original price
    $ 4.75
    $ 4.75 - $ 4.75
    Current price $ 4.75
  • Park-city-granola
    Original price $ 5.25 - Original price $ 5.25
    Original price
    $ 5.25
    $ 5.25 - $ 11.49
    Current price $ 5.25

    Park City Granola

    Park City Granola: All natural, non-GMO products, prepared in small batches with a slow bake process. Our 5 granola blends have a very high ratio o...

    View full details
    Original price $ 5.25 - Original price $ 5.25
    Original price
    $ 5.25
    $ 5.25 - $ 11.49
    Current price $ 5.25
  • Save 10% Save 10%
    Original price $ 4.99
    Original price $ 4.99 - Original price $ 4.99
    Original price $ 4.99
    Current price $ 4.49
    $ 4.49 - $ 4.49
    Current price $ 4.49

    OM Power Bars (Vegan and Raw)

    OM Power: VEGAN. RAW. ORGANIC. GLUTEN FREE. Protein powered with hemp seeds! Experience the vibration of a healthy life with each bite of our high ...

    View full details
    Original price $ 4.99
    Original price $ 4.99 - Original price $ 4.99
    Original price $ 4.99
    Current price $ 4.49
    $ 4.49 - $ 4.49
    Current price $ 4.49
    Save 10% Save 10%
  • Mountain Defiance Mix (16 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 5.99 - Original price $ 5.99
    Original price
    $ 5.99
    $ 5.99 - $ 5.99
    Current price $ 5.99

    Mountain Defiance Mix (12 oz)

    Almonds, yogurt/chocolate cranberries, bananas, pineapple, dates, raisins (which I pick out), peanuts, and sunflower seeds.  A great mix for campin...

    View full details
    Original price $ 5.99 - Original price $ 5.99
    Original price
    $ 5.99
    $ 5.99 - $ 5.99
    Current price $ 5.99
  • Chia Seeds, Organic (14 oz) - The Nut Garden
    Chia Seeds, Organic (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 4.79 - Original price $ 4.79
    Original price
    $ 4.79
    $ 4.79 - $ 4.79
    Current price $ 4.79

    Chia Seeds, Organic (12 oz)

    Full of protein, these tiny seeds go great with smoothies, cereal, yogurt, salad dressing--so many things!  We always have these on hand at our house.

    Original price $ 4.79 - Original price $ 4.79
    Original price
    $ 4.79
    $ 4.79 - $ 4.79
    Current price $ 4.79
  • Apricots-dried-best-video-bulk
    Apricots, Turkish (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 7.50 - Original price $ 7.50
    Original price
    $ 7.50
    $ 7.50 - $ 7.50
    Current price $ 7.50

    Apricots, Turkish (12 oz)

    These vibrant orange apricots are sweet and full of flavor.   Apricots are an excellent choice for a healthy snack.  They are loaded with vitamin A...

    View full details
    Original price $ 7.50 - Original price $ 7.50
    Original price
    $ 7.50
    $ 7.50 - $ 7.50
    Current price $ 7.50
  • Banana Chips (14 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50

    Banana Chips (12 oz)

    These banana chips are crisp and sweet.  A favorite snack for kids and adults alike!   Banana chips are filled with fiber.  One serving can contain...

    View full details
    Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50
  • Apple Rings, Unsweetened (13 oz) - The Nut Garden
    Apple Rings, Unsweetened (13 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 6.99 - Original price $ 6.99
    Original price
    $ 6.99
    $ 6.99 - $ 6.99
    Current price $ 6.99

    Apple Rings, Unsweetened (12 oz)

    Apple rings are naturally sweet and good for you.  These dried apples are also so light that you get a lot of apples per pound! One serving provide...

    View full details
    Original price $ 6.99 - Original price $ 6.99
    Original price
    $ 6.99
    $ 6.99 - $ 6.99
    Current price $ 6.99
  • diced apples best
    Original price $ 6.89 - Original price $ 6.89
    Original price
    $ 6.89
    $ 6.89 - $ 6.89
    Current price $ 6.89

    Apple Bits (12 oz)

    Apple Bits or Diced apples! Apple bits are like nature's confetti-tiny bursts of fruity sweetness. These apples are nutrient-dense and are a good s...

    View full details
    Original price $ 6.89 - Original price $ 6.89
    Original price
    $ 6.89
    $ 6.89 - $ 6.89
    Current price $ 6.89
  • Original price $ 11.33 - Original price $ 11.33
    Original price
    $ 11.33
    $ 11.33 - $ 11.33
    Current price $ 11.33

    Blueberries, Sweetened (12 oz)

    Sweet and tangy goodness.  These are perfect for baking or snacking.  Also a tasty topper for cereal!   Ingredients: Blueberries, Sucrose, Sunflowe...

    View full details
    Original price $ 11.33 - Original price $ 11.33
    Original price
    $ 11.33
    $ 11.33 - $ 11.33
    Current price $ 11.33
  • Cherries, Tart and Tasty (15 oz) - The Nut Garden
    Cherries, Tart and Tasty (15 oz) - The Nut Garden
    Original price $ 11.99 - Original price $ 11.99
    Original price
    $ 11.99
    $ 11.99 - $ 11.99
    Current price $ 11.99

    Cherries, Tart and Tasty (12 oz)

    These small black gems pack a powerful punch.  We snack on these constantly and love them on cereal.  Cherries are also commonly used in baking.  A...

    View full details
    Original price $ 11.99 - Original price $ 11.99
    Original price
    $ 11.99
    $ 11.99 - $ 11.99
    Current price $ 11.99
  • Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50

    Gummy Sour Cherries (12 oz)

    Gummi sour cherries are like little bursts of tangy happiness wrapped in a chewy candy hug. We're diggin these pretty twin gummy cherries. They're ...

    View full details
    Original price $ 5.50 - Original price $ 5.50
    Original price
    $ 5.50
    $ 5.50 - $ 5.50
    Current price $ 5.50
  • Original price $ 6.98 - Original price $ 6.98
    Original price
    $ 6.98
    $ 6.98 - $ 6.98
    Current price $ 6.98

    Swedish Fish, Milk Chocolate Covered (12 oz)

    ororWe cover these tasty cherry fishies in the yummiest creamy milk chocolate.  Ridiculously good--these chocolate Swedish Fish last just minutes a...

    View full details
    Original price $ 6.98 - Original price $ 6.98
    Original price
    $ 6.98
    $ 6.98 - $ 6.98
    Current price $ 6.98
  • Original price $ 1.99 - Original price $ 1.99
    Original price
    $ 1.99
    $ 1.99 - $ 1.99
    Current price $ 1.99

    1 Mint Truffle Bar (individually wrapped)

    24 delicious individually wrapped milk mint chocolate truffle bars.  Each truffle is 1.4 ounces of silky milk chocolate minty goodness.    Made w...

    View full details
    Original price $ 1.99 - Original price $ 1.99
    Original price
    $ 1.99
    $ 1.99 - $ 1.99
    Current price $ 1.99
  • Original price $ 1.99 - Original price $ 1.99
    Original price
    $ 1.99
    $ 1.99 - $ 1.99
    Current price $ 1.99

    1 Toffee Truffle Bar (individually wrapped)

    Each truffle is 1.4 ounces of silky milk chocolate goodness. * Made with the finest natural ingredients

    Original price $ 1.99 - Original price $ 1.99
    Original price
    $ 1.99
    $ 1.99 - $ 1.99
    Current price $ 1.99
  • Original price $ 1.99 - Original price $ 1.99
    Original price
    $ 1.99
    $ 1.99 - $ 1.99
    Current price $ 1.99

    1 Milk Chocolate Truffle Bar (individually wrapped)

    We are so excited to have the Milk Chocolate Toffee Truffle Bars returning only at The Nut Garden! 24 ct delicious individually wrapped milk chocol...

    View full details
    Original price $ 1.99 - Original price $ 1.99
    Original price
    $ 1.99
    $ 1.99 - $ 1.99
    Current price $ 1.99
}